KURUMSAL

 

1997 yılında başladı  en iyi biberden en kaliteli pul biberi üretme öykümüz. Nasıl kötü meyveden iyi meyve suyu alınmaz ise kötü biberden de iyi pul biber olamazdı tabii ki. En iyi pul biberin ilk şartı idi "iyi biber" bulmak. Peki neydi iyi biber? Sağlıklı olmalıydı işin başında. Çürümemiş, pırıl pırıl parlayan, hastalıklı olmayan ve tabi ki henüz dalında olandı –iyi biber- dediğimiz. Peki daha ötesi var mıydı? Tabi ki vardı... Kimyasal ilaca, suni gübreye boğulmamış olmalıydı iyi biberin daha da iyi olabilmesi için.

Dalıyla, köküyle, toprağıyla suyuyla doğal bir biber üretmekti ilk hedefimiz.  Şehir kirliliğinden çok uzaklarda, havasıyla, suyuyla, iklimiyle biber üretimi için en uygun arazilerimizde.  

Ağustos başına geldiğimizde "zamanında hasat  için her şey hazır. Biberin içindeki yararlı bileşenlerin en yüksek noktada olduğu aşamada; yani morluktan kırmızıya dönmüş biberler artık toplanmaya başlar. Biberler tek tek elle toplanır. Yere düşmesin diye önce sepetlere, sonra 20 kilogramlık kasalara konulup sonra da hiç beklemeden pul biber üretim tesisimize işlenmesi için gönderilir. Gerekli işlemlerden sonra ortaya  "ilaç" diye tabir edilen bir ürün çıkar. Pul Biberimiz böylece aramıza katılmış olur. İyi biber, doğru işleme zinciri ve sonuç; gerçekten iyi bir Pul Biber… Her türlü tüketim için, 500 g lık ve 1000 g lık ambalajlarda…

Şimdi Pul Biberlerimiz, yediğine yedirdiğine özen gösteren, sağlıklı beslenip sağlıkla yaşamak isteyenleri en sağlıklı ambalajda bekliyor.

Sofralarınızda buluşmak dileğiyle,

Sağlıkla kalın,

 

İyi Bir Pul Biber Nasıl Üretilmeli, Nasıl Olmalı?

Topraktan iklime, bakımından toplanmasına, kurutulmasından, bekletme koşullarına iyi bir biberin ardında uzun zorlu bir süreç var.

İyi bir biber nasıl üretilir? 

İyi Pul biber, öncelikle kaliteli bir biberden elde edilir. Bunun kaynağı ise iklim ve biberdeki çeşitten başlıyor. Tabii diğer faktörler, biber yetiştiriciliğinde ustalık,  ürünün bakımı, çevreci uygulamalar çok önemli. Biberin bütün bileşenleri tat, koku, renk,  lezzet, aroma hep bu faktörlerden etkileniyor.

Tabii ki, biberin pul bibere dönüşümü de  çok  önemli. Öncelikle elle meyveyi incitmeyecek şekilde toplamak lazım. Zamanında hasat da kaliteli bir pul biber açısından çok önemli. Hasat tarihi genellikle Ağustos başında başlar ve ekim sonu sona erer.

Toplanan biberler üretim tesisine aynı günde götürülmeli, çöpünden ve çürüklerinden ayıklanıp usulüne uygun kurutulmalı ışık, ısı ve nemden etkilenmeyecek ortamda korunmalıdır.

Standartlar:

AB standartları ve Türk Gıda Kodeksi Standardıdır. Türkiye AB standartları ile uyumlu bir pul biber kodeksine sahip. Mesela Pul Kırmızıbiberin maksimum aflatoksin oranı(B1) 5 olmalı.

Pul biberde asıl karşılanması gereken koşul duyusal özellikler. Bu da kokarak ve tadarak algılanır. Renk değişebilir ve tek başına kalite kriteri değil zira rengi değiştiren bir çok uygulama mevcut.

İyi bir pul kırmızıbiber nasıl kokmalı?

İyi bir pul biber bir kere taze meyve kokmalı, ilk kokladığınızda burnunuzda o tazeliği duyabilmelisiniz. Bu biberin kendine has meyvemsi kokusu olmalıdır.

Tadımda neler hissetmeliyiz?

Evet, kokuyu algıladıktan sonra sırada tatma geliyor. Az miktarda dilinize aldığınız pul biberi dilinizin her tarafında dolaştırmanız ve gırtlağınıza itmeniz ve dilin her tarafında  oluşturduğu etkileri hissetmeniz gerekir. Biberin meyvemsi acılığı ve yakarlığı, tuzu dengede olan bir pul biber iyidir. Bir özelliğinin  çok ön planda olmasından ziyade tüm özelliklerinin muazzam bir uyum içinde algılanması ve adeta bileşenlerin ahenkli dansını hissetmeniz  önemlidir.

Bir pul biberdeki olumsuz özellikler nelerdir?

 Bayat tadı, odunsu tat, ekşilik, küf kokuları varsa bu pul biber asla iyi bir pul biber olamaz.  İsterse aflatoksin oranı 0,0 olsun.

Hangi pul biberleri gönül rahatlığıyla alabiliriz?

Yukarıda saydığımız tüm hususları karşılayan markalardan satın almak gerekir. Yol kenarlarında sağlıksız ambalajlarda üretici görünümü  altında taklit ve tağşiş yapanlara dikkat edilmelidir. Ayrıca büyük marketlerde satılan bir çok tanınmış markanın da tağşiş yaptığını pul bibere salça ve konserve firmalarından alınan sağlıksız posa ve tohum karıştırdığını, sahte pul biber ürettiğini, renklendiriciler kullanıldığını üzülerek görmekteyiz. Ülkemiz biberciliği açısından üzerinde en fazla durulması gereken ve hali hazırda kanayan bir yaradır.

Sofralarınızda buluşmak dileğiyle,
Sağlıkla Kalın.